Telewizja przemysłowa (CCTV)
Telewizja przemysłowa – zwana również CCTV (ang. Closed-Circuit Television) – jest telewizją o obwodzie zamkniętym. System ten umożliwia przesył obrazu z kamer lub rejestratorów obrazu do połączonych z nimi monitorów i telewizorów w celu monitorowania pewnego obszaru – np. budynku biurowego, obiektu użyteczności publicznej, czy zakładów przemysłowych.
Telewizja przemysłowa – do czego służy?
Telewizja CCTV jest obecnie jednym z podstawowych elementów systemów nadzorowania bezpieczeństwa w różnorodnych obiektach. Stosowanie telewizji przemysłowej pozwala zmarginalizować potencjalne ryzyko wtargnięcia, rozboju i włamania w chronionym obiekcie, chroniąc mienie oraz zdrowie osób w nim przebywających.
Istota monitoringu CCTV opiera się na rejestrowaniu, archiwizowaniu i obserwowaniu obrazu przekazywanego z kamer wchodzących w skład systemów telewizji przemysłowej.
CCTV – stosowane technologie
Wśród stosowanych obecnie na rynku technologii można wyróżnić trzy rodzaje kamer tworzących systemy monitoringu, są to kamery: analogowe, IP oraz HD-CVI, AHD i HD-TVI.
Kamery analogowe CVBS
Kamery CVBS (ang. Composite Video Baseband Signal) to jedna z najstarszych technologii obecnych na rynku. Kamery tego typu powoli zostają wypierane przez nowsze technologie, niemniej jednak ze względu na atrakcyjną cenę wciąż cieszą się pewną popularnością w systemach monitoringu CCTV w naszym kraju.
Zalety kamer analogowych:
- atrakcyjna cena,
- wysoka jakość wizji w nocy,
- łatwa konfiguracja oraz montaż.
Wady kamer analogowych:
- słaba jakość obrazu,
- duża podatność na interferencje.
Kamery HD-CVI, AHD i HD-TVI
Telewizja przemysłowa w dużej mierze opiera się na kamerach wykonanych w standardach: HD-CVI (ang. High Definition Composite Video Interface), AHD (ang. Analog High Definition) i HD-TVI (ang. High Definition Television). Kamery tego typu odznaczają się rozdzielczościami z zakresu od 1 do 2 Mpix.
Standard HD-CVI
Standard ten został oparty na kablu koncentrycznym i umożliwił znaczne poprawienie rozdzielczości przechwytywanego i przesyłanego obrazu przy zwiększeniu odległości transmisji (do 500 m na kablu koncentrycznym i 100 m na kablu typu skrętka).
Do najważniejszych zalet standardu HD-CVI można zaliczyć:
- rozdzielczość obrazu 1080p lub 720p,
- brak opóźnienia transmisji,
- brak problemów z gubieniem klatek i utratą sygnału,
- małą podatność na zakłócenia,
- atrakcyjną cena.
Standard AHD
Wiele obiektów mieszczących się w Bydgoszczy wykorzystuje monitoring CCTV oparty na standardzie AHD. Są to kamery oparte na technologii analogowej, które umożliwiają przesyłanie obrazu o jakości HD (720p) i Full HD (1080p). Przesył jest możliwy na odległość 500 m na kablu koncentrycznym lub do 250 m na kablu typu skrętka. Dużą zaletą standardu AHD jest brak konieczności zmiany rejestratora przy przesiadce z kamer analogowych na kamery AHD.
Zalety rozwiązania standardu AHD to:
- brak opóźnień,
- rozdzielczość obrazu 720p lub 1080p,
- brak konieczności modernizowania infrastruktury telewizji CCTV przy przesiadce z systemów analogowych,
- możliwość współpracy kamer AHD z kamerami analogowymi,
- mała podatność na zakłócenia,
- atrakcyjna cena.
Standard HD-TVI
Monitoring oparty na HD-TVI to rozwiązanie wprowadzone na rynek przez firmę Hikvision. Nie jest kompatybilne z żadną poprzednią technologią i umożliwia przesył obrazu o jakości 720p i 1080p na odległość: 500 m kablem koncentrycznym lub 200 m skrętką. Cechy i zalety standardu HD-TVI są zbliżone do standardu AHD i HD-CVI.
Kamery IP
Telewizja przemysłowa wykonana w technologii IP to jedno z ciekawszych i najszybciej rozwijających się rozwiązań. Kamery tego typu transmitują obraz za pośrednictwem sieci LAN poprzez kabel typu skrętka. Kamery tego typu mogą być zasilane ze switcha lub zasilacza PoE albo za pomocą tradycyjnego zasilacza o napięciu 12 V. Istnieje wiele zalet przemawiających za stosowaniem kamer IP w telewizji przemysłowej.
Zalety kamer IP:
- świetną jakość obrazu,
- szeroki wybór kamer,
- możliwość przesyłu zarówno obrazu, sygnałów audio oraz wielu innych informacji,
- brak podatności na zakłócenia,
- łatwość rozbudowy systemów telewizji CCTV.
Wady kamer IP:
- Wysoka cena,
- Skomplikowana konfiguracja,
- Opóźnienie transmisji zależy od przepustowości łącza LAN.
Oferujemy kompleksowe usługi z zakresu zabezpieczania obiektów, w tym systemy monitoringu przemysłowego. Działamy na terenie miasta Bydgoszczy, Torunia, w całym województwie kujawsko-pomorskim oraz w dużych miastach w Polsce.