Telarm


+48 661 661 011
info@telarm.com.pl

Kontrola dostępu (KD)

Kontrola dostępu – Bydgoszcz, Toruń i woj. kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie

System kontroli dostępu i zabezpieczeń (KD) to zaawansowany, łatwy w skalowaniu i elastyczny technologicznie system, którego zadaniem jest kontrolowanie dostępu do obiektu lub jego stref. Kontrola dostępu opiera się na nowoczesnych rozwiązaniach z zakresu automatyki przemysłowej.

Od przeszło 20 lat firma Telarm projektuje, wdraża i utrzymuje systemy kontroli dostępu na terenie: Bydgoszczy, Torunia, Poznania, Gdyni, Gdańska oraz mniejszych miejscowościach w całej Polsce.

Czym dokładnie jest system kontroli dostępu?

Swoją podstawową funkcję – czyli kontrolowanie dostępu oraz jego autoryzowanie – system kontroli dostępu realizuje dzięki dwóm rodzajom urządzeń WE/WY, a także: kontaktronom, sterownikom i niezbędnemu oprogramowaniu. Urządzenia wejściowe, takie jak: czytnik kart magnetycznych, czytnik linii papilarnych, czytnik kart dostępu itd., decydują o przyznaniu dostępu osobie na podstawie wybranej metody weryfikacji jej tożsamości.

Urządzenia wyjściowe umożliwiają dostęp do wybranej strefy obiektu po uprzednim zweryfikowaniu interesanta za pomocą czytników. Do urządzeń wyjściowych zalicza się przede wszystkim: bramki, szlabany, rygle elektromagnetyczne, zamki elektryczne oraz inne urządzenia wykonawcze z zakresu automatyki budynkowej.

System kontrolujący dostęp działa w dość prosty sposób. Urządzenie wejściowe odczytuje identyfikator (którym może być kod, karta magnetyczna lub odcisk palca), przesyła go do urządzenia nadrzędnego, które porównuje otrzymane wyniki z informacjami umieszczonymi w bazie danych, a następnie podejmuje decyzję o wysłaniu sygnału do urządzenia wyjściowego – np. rygla elektromagnetycznego, który otworzy drzwi.

Wraz z rozwijaniem funkcjonalności systemu, zapewnia on: określanie uprawnień użytkowników w sposób centralny, identyfikowanie użytkownika w czasie rzeczywistym, kontrolę obecności konkretnych użytkowników w chronionych strefach, a także bieżące informowanie o zdarzeniach w systemie i łatwe sterowanie zaporami.

W jaki sposób możliwe jest identyfikowanie użytkowników?

System kontroli dostępu może identyfikować użytkowników na wiele sposób, zależnie od integrowanych modułów. Projekt systemu kontroli dostępu może być wyposażony w moduł systemu kontroli dostępu i rejestracji czasu pracy, moduł ewidencji czasu pracy, moduł zarządzania obiektem oraz w inne systemy zadaniowe.

Na obszarach, w których wykonujemy integracje i montaż kontroli dostępu, tj. w Bydgoszczy, Włocławku, Chojnicach, Grudziądzu, Gdańsku, Gdyni, Toruniu oraz w Poznaniu wśród przedsiębiorstw niezwykle popularne są systemy zadaniowe ewidencjonowania czasu pracy. Co więcej, w przypadku obiektów wymagających wysokiego stopnia zabezpieczeń i kontroli dostępu coraz częściej integrujemy czytniki linii papilarnych.

Urządzenie sterujące pracą systemu KD

Łączenie urządzeń wejścia i wyjścia wymaga urządzenia, które sterowałoby ich pracą. W tym celu systemy kontroli dostępu wyposażane są w urządzenia agregujące dane oraz sterujące pracą pozostałych elementów systemu. Kontrola może być realizowana poprzez odpowiednio skonfigurowane komputery wyposażone w odpowiednie oprogramowanie i podłączone do sieci lub przez specjalne kontrolery.

Gdzie najczęściej stosowane są systemy KD w Bydgoszczy, Toruniu, Poznaniu i Trójmieście?

W związku z nadrzędną funkcją omawianych systemów, jaką jest niedopuszczenie dostępu do obiektu lub wybranej strefy przez osoby nieautoryzowane, montaż kontroli dostępu może być wykonywany w najróżniejszych placówkach, organizacjach i obiektach. Kompleksowe poprawienie bezpieczeństwa mienia oraz osób przebywających w obiekcie sprawia, że systemy KD z powodzeniem implementowane są w: w przedsiębiorstwach, placówkach oświaty, urzędach, szpitalach i innych obiektach użyteczności publicznej.

System kontroli dostępu i system zarządzania obiektem doskonale sprawdzi się w szkołach podstawowych i liceach. Dzięki KD można w łatwy sposób skontrolować dostęp do szatni, pokoju nauczycielskiego, pomieszczeń gospodarczych. Co więcej, system może ograniczyć, a wręcz uniemożliwić dostęp do placówki osobom nieautoryzowanym.

Innymi obiektami, w którym przychodziło nam montować systemy KD na terenie Poznania, Trójmiasta, Torunia i Bydgoszczy są szpitale i placówki medyczne. Kontrola dostępu drzwi w tego typu obiektach znacząco poprawia komfort oraz bezpieczeństwo personelu medycznego, a także zabezpiecza placówkę przed niepowołanym dostępem do chronionych stref służbowych wyłączonych z użytku pacjentów. Dzięki odpowiednio zaprojektowanemu systemowi kontroli dostępu interesanci mogą poruszać się wyłącznie po ściśle wyznaczonych ścieżkach i obszarach. W ten sposób możliwe jest zapewnienie odpowiedniej ochrony dokumentacji medycznej, lekom oraz sprzętowi medycznemu.

Systemy kontroli dostępu i zabezpieczeń zintegrowany z systemem SSWiNSystemem Sygnalizacji i Włamania oraz SAPSystemem Sygnalizacji Pożaru, doskonale sprawdzi się do kompleksowego zabezpieczania terenu zarówno przedsiębiorstw, jak i prywatnych mieszkań oraz domów. Połączenie tych trzech systemów pozwoli po wykryciu włamania skutecznie zablokować drogę ucieczki włamywaczowi do czasu pojawienia się służb mundurowych, a także odblokować przejścia po wykryciu pożaru.

Chcą Państwo zaprojektować oraz wdrożyć skuteczny system KD? Zapraszamy do kontaktu z pracownikami firmy Telarm. Zapewniamy profesjonalne doradztwo i wsparcie na każdym etapie współpracy.